Néhány hónapja adtuk hírül a Milk Bar termékek megjelenését, mellyel nem csak cégünk korszerű működését kívántuk bizonyítani, hanem a gazdák megélhetése érdekében a jobb minőségű szarvasmarha tenyésztését is segíteni. Ennek érdekében most a termékek bővebb bemutatását és megfelelő alkalmazását mutatjuk be, néhány hasznos információval egybefűzve.
2019-01-11
A szarvasmarha vemhességi ideje 285 nap, amely idő alatt nem túl jelentős az állat haszon termelése. A tehenet szükséges takarmányozni, gondozni, különös figyelmet fordítva a jó egészségi állapotának fenntartására és honorárium gyanánt legfeljebb a tejét lehet értékesíteni. A vemhesség utolsó két hónapjára azonban célszerű még a tejet is elapasztani és szárazra állítani, azaz pillanatnyi haszon nélkül tartani az állatot. A tehénre fordított energia és költség megtérülése végül a megszületendő borjúra irányul, így nem is csoda, hogy a gazdák a közel egy éves munka gyümölcsére oly’ sok figyelmet fordítanak.
Borjúnevelési szempontok
Gazdasági okokból a borjút megszületése után gyakran el kell választanunk a tehéntől és a természetellenes nevelés kockázatait elfogadva felnevelni. Ilyen közismert kockázat lehet a keresztszopás, a táplálkozási eredetű hasmenés, következményként a súlyveszteség, és még számos olyan tényező, ami nem azonnal szembetűnő. A legtöbb probléma azonban a borjú tejjel vagy tejpótló tápszerrel való itatás módjára vezethető vissza, és az alkalmazott itatási módszer természetellenes mivoltára; ugyanis a vödörből történő, vagy a hagyományos cumival való itatás jelentősen eltér a tehén melletti nevelkedéstől.
Szeretnénk eloszlatni azt a tévhitet, mely szerint jó dolog, ha a tej spriccel a borjú szájába, azaz ha a tej áramlása gyors, az „megkönnyíti” a borjú dolgát. Ez nem igaz! Az emésztőrendszer nem tud megbirkózni a tej gyors ivásával és problémák merülhetnek fel. Szerencsére a borjak árulkodnak arról, ha túl gyorsan isznak és vannak kulcsfontosságú viselkedési jelek, mint a fent említett hasmenés, a keresztszopás, az ivás közbeni köhögés vagy az itatás utáni nyugtalan magatartás.
A táplálkozási hasmenéseket például jellegzetesen a vékonybélbe bekerülő túlzott tejcukor (laktóz) okozza, táplálva az ott élő kórokozókat. A kórokozók cukrot fogyasztanak és gyorsan szaporodnak. A jó hír az, hogy a táplálkozási hasmenést a legtöbb esetben meg lehet előzni a borjú tejivási sebességének korlátozásával. Ez időt biztosít az emésztőrendszer számára ahhoz, hogy elvégezze a munkáját és csökkentse az oltógyomorból a vékonybélbe jutó megemésztetlen cukor mennyiségét.
A borjak egészsége számára számottevő még, hogy minden tej az oltógyomorba kerüljön. Ha a tej a gyors itatás, azaz gyorscumis vagy vödrös itatás miatt a bendőbe kerül, bélfájdalmakat okozhat, mivel a bendő képtelen megemészteni a tejet. A bendőben lévő tej a bendő-acidózis (az az állapot, amikor túl sok sav kerül a vérbe) és a fejlődési visszamaradás kulcsfontosságú okozója.
Ellenben amikor egy borjú egy tehénből szopik, akkor pozitív és negatív nyomást is gyakorol egyaránt (préselés és szívás). A pozitív és negatív nyomást használó természetes szopási tevékenység aktiválja a nyelőcsővályú bezáródását és egy csövet alakít ki, így a tej elkerüli a bendőt és bekerül az oltógyomorba. A nyelőcső vályú átmérője kicsi, így fontos, hogy a tej továbbítási sebessége alacsony legyen, hogy az ne csorduljon túl és ne kerüljön be a bendőbe vagy a tüdőbe.
Az emésztőrendszer szerepének megértésével nyilvánvalóvá válik, hogy a lassú etetés létfontosságú a borjú egészséges emésztése számára. Az egészséges emésztőrendszer csökkenti a hasmenéssel, a keresztszopással és a bendő acidózissal kapcsolatos költségeket. A megnövekedett napi súlygyarapodás és a jobb laktózfelszívódás pedig a borjak számára a lehető legjobb életkezdetet.
Milk Bar
Az Új-Zélandon gyártott MilkBar Cumikat úgy tervezték, hogy a borjak egészségét tartották szem előtt. Ugyanazzal a természetes szoptatási mechanizmussal rendelkeznek, mint egy tehén tőgybimbója. A belső membránnal rendelkező cumi úgy van kialakítva, hogy a borjak nehezen tudjanak szopni az elválasztásig és véletlenül se tudják nagy kortyokban nyelni a tejet. A borjú megnyomja a cumit, hogy megnyissa azt, majd megszívja, hogy kinyerje a tejet. Ezzel pozitív és negatív nyomást is használ, épp ahogyan az anyatermészet megkívánja. A Milk Bar cumival lassan iszik, egy litert kb. 3-4 percen keresztül, és eközben sok nyálat is termel, mely fontos szerepet játszik az oltógyomor pH-jának szabályozásában. Ez a természettel összhangban működik, ugyanis a borjúnak szopnia kell ahhoz, hogy a nyelőcső vályú bezáródjon, és a tej megkerülje a bendőt, illetve megfelelő mennyiségű nyálat termeljen. Majd ahogy a cumi öregszik, úgy megpuhul és lassan növekszik a tej áramlása, ezért a borjak elválasztását követően fontos eldobni a használt Milk Bar Cumikat, mert akkorra már elkopnak és túl gyorsan etetik a következő generációs, fiatal borjakat.
A nyelőcső vályú megfelelő záródásához fontos még, hogy a borjú ugyanabban a pozícióban (a földtől kb. 60 cm-re) elhelyezett cumiból igyon, mintha egy tehén etetné. A Milk Bar cumi további pozitívuma, hogy megfelelő hossza és homorú csúcsa meggátolja a borjú szájpadlásának az irritációját. Az edénybe egyszerűen behúzható és jól tömít, etetés közben pedig nem tud elfordulni, kilazulni.
Összességében nézve tehát a Milk Bar Cumival etetett borjak nem végeznek keresztszopást, mert kielégül a szopási igényük. A lassú átfolyású táplálás jobb emésztést eredményez, így csökkenthetők a hasmenéses megbetegedések és a belekben a laktózfelszívódás is nagyobb. Etetés után rendezettek és nyugodtak maradnak, melynek köszönhetően a súlygyarapodásuk is gyorsabb, azaz kevesebb ráfordítással jobb eredményt érhetünk el.
A Milk Bar cumik és vályúk tisztítása
A kiváló minőségű polietilénből készült Milk Bar Itató Vályúkat és a kicsi cumicsatornával rendelkező Cumikat úgy tervezték, hogy tisztításuk a lehető legkönnyebb legyen. A menet nélküli cumik furatba behúzható kialakítása lecsökkenti a szűk, rejtett helyeket, ahol a baktériumok elszaporodhatnának, így nem kell őket kivenni vagy átöblíteni a tisztításhoz. Elég naponta hideg vízzel kiöblíteni és hetente legalább kétszer meleg vízes (50°C) lúgos mosószeres oldattal átmosni az itató vályút. Érdemes még kefével meghajlítani a cumit, hogy a cumi hasítékból is eltávolítsa a szennyeződéseket, majd átöblíteni hideg vízzel. Csak elválasztáskor dobja el a cumikat.