Mindennapos szőrápolás szakszerűen a kis kedvencektől a haszonállatokig, hogy az ápolt és egészséges bundájuk fajtájukhoz méltó legyen.
2018-07-21
A lelkiismeretes gazda és állata közötti kapcsolat a napi rendszerességű gondozás során alakul ki. Ez azonban nem merül ki a megfelelő életkörülmények biztosításában, a gondozási munka szerves részét kell képezze az állatok szőrzetének tisztítása, ápolása is. Mivel tekintettel kell lenni a fajtára jellemző gondozási sajátosságokra, az állatok iránti elkötelezett tisztelet és szeretet mellett a megfelelő eszközök és módszerek megléte elengedhetetlenül szükséges.
A vedlést, azaz a szőrzet „cseréjét” az életkor, az időjárás változása, a melegebb napok számának emelkedése - csökkenése, a napszakok hossza, mind befolyásolja. Bár néhány fajta egész évben vedlik, általánosságban elmondható, hogy a szabadban tartott állatok a tavaszi és az őszi szezonban váltanak szőrzetet. A leginkább egy évnél fiatalabb jószágokat borító puha szőrzet elvesztése a természetes vedlési folyamat része. Ugyanakkor a stresszes környezet, az elégtelen táplálék, a különböző paraziták elszaporodása, sőt egyes betegségek is okozhatnak vedlést az állatnál, amely azonban kórosnak tekinthető és azonnali, elsősorban állatorvosi beavatkozást igényel. Az időszakos vedlés hozzávetőlegesen egy - másfél hónapig tart. A vedlési időszak alatt a szőrzet ápolására fokozott figyelmet kell fordítani!
Kutya esetében a legfontosabb szabály a bunda rendszeres fésülése, melynek gyakorisága a szőr hosszúságától függ. Rövid vagy sima szőrű ebet elegendő hetente fésülni, míg a hosszú szőrűekkel akár napi rendszerességgel kell foglalkozni. Minden esetben a szőrnövekedés irányában, egyenes vonalban fésüljünk, külön figyelmet szentelve a fej és a nyak területére! Célszerű a fésülésre nyeles szőrtisztító fésűt vagy kefét használni, amely hatékonyan távolítja el a kihullott szőr mellett az aljszőrzetet is. A gubancos részekre bogozó fésűt érdemes használni, ügyelve rá, hogy a gubancokat ne tépjük, hanem rövid mozdulatokkal, óvatosan fésüljük ki. Kíméletes és hatékony megoldás lehet továbbá a masszázskesztyű, ami ráadásul a vérkeringést is fokozza, ellenben a nagyobb gubancokkal nem tud megbírkózni. A szőrzet ápolására a legjobb, ha napi – heti rutint alakítunk ki, illetve egy - egy vedlési időszak végén érdemes a kutyát megfelelő samponnal is megfürdetni.
A macska nyalakodással gondozza bundáját, de emellett a gazdának sem árt rendszeresen átfésülni. A heti egy, szőrgyűjtő kefével, vagy masszázskesztyűvel történő keféléssel nemcsak a gubancok és a szennyeződések távolíthatók el a bundából, de a legtöbb esetben még kedvencünk is élvezi a törődést. Eszköz választásánál vegyük figyelembe, hogy egy fésű jobban behatol a szőrzetbe, így körültekintőbben kell alkalmazni, mint egy kefét, nehogy megsértsük vele az állat bőrét. A fülek mögött és a nyak körül óvatosan fésüljünk, mert ezek a területek fokozottan érzékenyek. A szőrápolást a farokkal fejezzük be, amelyet teljes hosszába fésüljünk végig, először szőrnövekedés irányában, majd fordítva - amennyiben kedvencünk tűri ezt.
A háziállatok mellett a haszonállatok is igénylik a gondos szőrápolást.
A szarvasmarha teste nagy részét saját maga is képes tisztán tartani, sőt csoporton belül gyakorta egymást tisztogatják az állatok. Viszont a nyugodt termelés és fejés szempontjából fontos a gazda általi szőrápolás is. Ez egyúttal meggátolja mind a külső élősködők elszaporodását, mind pedig a szennyeződés átvitelét a lefejt tejbe. Az ápolás gyakorisága a bőséges, tiszta, pormentes almozástól függ, és történhet csutakkal vagy vakaróval. Ez utóbbiból elérhető műanyag, fém és spirál változat, sőt speciális változatként sörényfésű is. Az állatok azonban önállóan is megszabadulhatnak a megtelepedett parazitáktól, a rugós és elektromos vakaródzók segítségével, emellett rengeteg időt és energiát takaríthatnak meg a gazdának.
A ló ápolásának módját és gyakoriságát elsősorban a használat határozza meg. Azt a lovat, amely napi lovaglás, fogatolás alatt áll, minden nap szükségszerű és illik is ápolni, nemcsak esztétikai, hanem egészségvédelmi okokból is. A kefélés a nyak irányából a far felé haladva szőr mentén történik, gyökérkefével vagy műanyag vakaróval. Fém vakaróval különösen óvatosan járjunk el, nem körültekintő használata hámsérülést okoz! A vakaróval fellazított piszkot és szőrt szőrkefével távolíthatjuk el. Az állat fejét puha ronggyal, szivaccsal törölgessük át, különös tekintettel az orr és a szemek környékére. Ha fürdetünk is, a szőréből svicckéssel távolíthatjuk el a felesleges vizet. Érdemes a sörényre is figyelmet szentelni, a tépőfésű és a sörényfény gyönyörű kinézetet kölcsönöz.
Gondozzuk hát állatainkat alaposan és körültekintően, mert hálájuk biztosan nem marad el!