Április végén bombaként robbant a hír, hogy Magyarországon is megjelent az afrikai sertéspestis (ASP). Igaz, hogy egyelőre csak a vaddisznó állományt érinti, de az elhullottan talált állatok számának növekedésének híre minden sertést tartó gazdában megkongatta a vészharangot.
2018-09-11
A jelenlegi információk szerint eddig 17 elhullott vaddisznóban mutatták ki a sertéspestis vírusát és viszonylag szűk, 15 - 30 km-es területen belül maradt eddig a terjedés. Természetesen az egészségügyi hatóság szakemberei folyamatos vizsgálatokkal mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél kisebb helyre szorítsák a vírust.
Annak ellenére, hogy az afrikai sertéspestis emberre nem veszélyes, csak és kizárólag házisertéseket, illetve vaddisznókat betegít meg, mégis komoly gazdasági kárt jelenthet az állattenyésztőknek. Az ASP rendkívül ellenálló a környezeti hatásokkal szemben - az elhullott tetemben akár 18 hónappal később is kimutatható - és sajnos gyógykezelés vagy vakcinázás nincs ellene. Emellett nem csak természetes úton, állatról – állatra terjed, hanem közvetetten akár fertőzött hússal, abból készülő, feldolgozott termékekkel is hordozható. Sőt, a legnagyobb „fertőzéshordozó” maga az ember: kirándulók, vadászok, gazdák, akik akár a cipőjük talpán is hazavihetik a kórokozót.
A megfertőzött állat tünetei minden esetben 40 fok feletti lázzal kezdődnek, azonban a további tünetek elég változatos képet mutathatnak. A betegség gyors lefolyású, legfeljebb 3 - 5 nappal a megfertőződés után megjelenő bágyadtság, étvágytalanság, levertség, bizonytalan mozgás, mind a vírus megjelenésére utalnak. Egyes esetekben a farok, fülek, lábvég bőrének kékes - lilás vagy vörös elszíneződése is igen árulkodó. A fertőzésre minden korcsoport fogékony, a vemhes állatok például elvetélnek és a megbetegedett állat szinte biztos, hogy elhullik. A vírussal érintkező sertések mintegy 30%-a fertőződik meg, azonban egy állományon belül ez az arány mindössze 10 – 15%.
A fertőzöttség felismerését nehezíti, hogy a betegség viszonylag lassan terjed. Az elhullások növekedése nem minden esetben látványos, így kiemelten fontos a korai felismerés miatt a váratlan elhullást a településen dolgozó állatorvosnak bejelenteni, amely megtehető akár a NÉBIH zöld számán is.
Amennyiben bebizonyosodik a vírus jelenléte, a gazdaságban található valamennyi állatot hatósági ellenőrzés mellett leölik, a betegséget közvetítő anyagokat ártalmatlanítják. majd fertőtlenítik, így elmondható, hogy érdemes komolyan venni a figyelmeztetéseket. Igaz, a hivatalból leölt állatokért az államtól kártalanítás jár, de csak a hivatalos szervekkel történő együttműködési kötelezettség betartása esetén.
Mivel a vírusra nincs sem ellenszer, sem pedig gyógymód, a megelőzés kulcsfontosságú. Az állategészségügyi előírások pontos és folyamatos betartása minden állattartó számára elsődleges szempont kell legyen.
Állategészségügyi szempontok
A konyhai moslékkal való etetés jelenleg is jogszabályban rögzített módon szigorúan tilos, de nem lehet elégszer felhívni a figyelmet arra, hogy állati eredetű terméket tartalmazó étel hulladékot soha ne adjon a sertéseknek!
A telepre behajtó gépjárműveket és a belépő emberek ruházatát minden alkalommal fertőtleníteni kell. A fertőtlenítés leghatékonyabban nagy koncentrátumú aldehid és kvaterner ammónium hatóanyag tartalmú fertőtlenítőszerrel végezhető el. Az említett szerek a sertésistálló mosható felületeinek és berendezési tárgyainak - beleértve az etető és itató vályút - fertőtlenítésére is alkalmazható, és igény esetén habosító- és vegyszerszóróval is felvihetőek.
A telepi gépjármű forgalom és a telepre elengedhetetlenül behajtó (pl. takarmány-, élőállat- és hulladékszállító) járművek teljeskörű külső fertőtlenítésére cégünk is igyekszik felkészülni, ugyan is az általunk gyártott fertőtlenítő kapu ideiglenes vagy állandó telepítésével kizárható az emberi mulasztásból fakadó kockázat, illetve a fertőzés további terjesztése vagy behozatala. A fertőtlenítő kapuhoz a NÉBIH által gépjármű fertőtlenítésre engedélyezett, a termékpiac legmagasabb hatóanyag tartalmú TH5 nevű fertőtlenítőszerét biztosítjuk, mellyel egy komplett rendszer biztosítja az állatok további védettségét.
A telepen dolgozók számára hatékony fertőtlenítési megoldást nyújt még a csizmamosó, a lábfertőtlenítő szőnyeg, vagy a szivaccsal ellátott tálca, melyekből a két utóbbi HACCP szabvány alkalmazása esetén is megfelelőek. Továbbá ajánlott a látogatók számára cipőzsákot, szájvédő maszkot illetve kézfertőtlenítő szert biztosítani.
Érdemes mindemellett külön figyelmet szentelni a telepet szegélyező kerítés épségének, ahol ez megoldható, illetve gondoskodni arról, hogy a sertések ne érintkezhessenek vadállatokkal vagy ismeretlen helyről származó egyedekkel.
Annak ellenére hogy hazánkat közel sem érinti olyan súlyosan a fertőzöttség, mint a környező országokat, - hazánkban mintegy 10 települést érint, - a reális veszélyhelyzetet minden felelős gazdának érdemes komolyan vennie. Bár sokan elbagatellizálják, vagy felesleges pánikkeltésnek tekintik, nem érdemes kockáztatni az állatállomány elhullását és a hatósági közbelépést, ha mi magunk is tehetünk a fertőzés telepre való bejutása ellen.