A jogszabályok útvesztőjében nem biztos, hogy olyan könnyen kihámozhatók a vágóhidakon használatos ütőszeges taglópisztolyokra vonatkozó fegyverviselési, állatvédelmi és munkavédelmi szabályok. Ehhez szeretnénk segítséget nyújtani az alábbi összefoglalóval.
2015-10-20
Időszakos és azonnali szakértői vizsgálat
A taglópisztoly biztonságos működésének ellenőrzése céljából - a használat mértékétől függetlenül - az eszközt két évenként időszakos szakértői vizsgálatra, illetve bizonyos elemeinek javítását követően pedig azonnali szakértői vizsgálatra be kell mutatni. A vizsgálat elsődleges célja a tulajdonos, valamint a környezetében tartózkodók életének, testi épségének védelme. A kötelezettséget az alábbi jogszabály írja elő.
A fegyverek, lövőkészülékek, valamint ezek lőszereinek vizsgálatáról szóló 31/2006. (VI. 1.) GKM rendelet a következő szabályokat rögzíti.
"7. § (1) Már használatban lévő fegyvert a (3) bekezdésben foglaltak kivételével a Korm. r. 38. § (1) bekezdés g) pontja alapján a tanúsítványban megadott érvényességi határidő lejártakor, de legalább tízévenként újbóli vizsgálatra kell bemutatni. A lövőkészüléket kétévenként újbóli vizsgálatra kell bemutatni, kivéve, ha a Vizsgáló a tanúsítványban ennél rövidebb érvényességi határidőt határoz meg (a továbbiakban együtt: időszakos vizsgálat).
(2) Vizsgálatra be kell mutatni a fegyvert vagy a lövőkészüléket
a) a fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés b)-c) pontja szerinti javítást, illetve fődarabcserét, valamint a teherviselő elemén, az elsülő és biztosító szerkezetén végrehajtott módosítást vagy helyreállítást követően azonnal,
b) a fegyver, lövőkészülék megszerzése esetén a megszerzés előtt 60 napon belül, ha az nem rendelkezik érvényes tanúsítvánnyal."
A vizsgálat végzésére kijelölt nemzeti vizsgáló állomás a Polgári Kézilőfegyver- és Lőszervizsgáló Kft. A vizsgáló állomás elérhetősége a következő.
Név: Polgári Kézilőfegyver- és Lőszervizsgáló Kft
Cím: 1031 Budapest, Gyöngysor u. 6.
Telefon: 347-6030
Állatok vágásának állatvédelmi előírásai
A haszonállatok tartásának legvégső, ugyanakkor elkerülhetetlen része, amikor az ember táplálkozási célból levágja az állatot. Minden esetben arra kell törekedni, hogy a vágás előtt és alatt minél kevesebb szenvedést okozzunk a jószágunknak. Az EU jogszabályai szerint az állatok vágásának és leölésének gyakorlata során minimalizálni kell az állat fájdalmát és szenvedését gyors és megfelelő kábítási és leölési módszerekkel, amelyek tudományos ismereteken és gyakorlati tapasztalatokon alapulnak.
Magyarország EU csatlakozással az állatok vágásával kapcsolatos kapcsolatos szabályokat is harmonizálta. Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény a következő tömör szabályt fogalmazza meg a vágóállatok vágásával kapcsolatban.
"12. § (1) Az állat életének kioltása - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - kizárólag kábítás után történhet."
A vágóállatok védelméről szóló, Strasbourgban, 1979. május 10-én aláírt Európai Egyezmény kihirdetéséről szóló 8/2009. (I. 23.) Kormány rendelet 16. cikke a következő kábítási módszerek használatát engedélyezi:
"(1) A Szerződő Felek által engedélyezett kábítási módszereknek az állaton a halál beálltáig tartó érzéketlen állapotot kell előidéznie, és így meg kell kímélnie azt minden felesleges szenvedéstől.
(2) Picker, kalapács vagy tagló használata tilos.
(3) Páratlan ujjú patások, kérődzők és sertések esetében csak a következő kábítási módszerek engedélyezhetők:
- olyan mechanikus eszközök, amelyek az agyig ható ütést váltanak ki, vagy behatolnak az agyba;
- elektromos kábítás;
- gázzal történő kábítás."
A fentiek alapján szembetűnő, hogy a mészárosok által évszázadok óta használat tagló kalapács használatát a jogszabály megtiltja. Ugyanakkor elsők között említi a webáruházunkban is kínált ütőszeges taglópisztolyt a kábítási módszerek között.
Munkavédelmi szabályok
Érdemes pár sor erejéig kitérni, hogy milyen speciális munkavédelmi szabályok vonatkoznak a ütőszeges taglópisztoly vágóhídi használatára.
A vágóállatok levágásának és feldolgozásának Biztonsági Szabályzatáról a 24/2005. (III. 23.) FVM rendelet rendelkezik. A rendelet külön fejezetet szentel a mechanikus kábítás szabályainak, és a következő szabályokat rögzíti.
"20. § (1) A beütőszeges kábító eszközt úgy kell üzemeltetni, hogy a beütőszeg ne irányuljon a tevékenységet végző személy felé.
(2) Töltött kábító eszközt használat közben tilos a kézből letenni.
(3) A kábító eszköz csak üres tárral szállítható.
(4) Az üzemen kívüli mechanikus kábító eszközt illetéktelen személyektől elzártan kell tartani."
Reméljük összefoglalónkkal hasznos segítséget nyújtottunk a taglópisztoly, vagy a fenti jogszabályok szerint helyesen "lövőkészüléknek" vagy "beütőszeges kábító eszköznek" nevezett böllér eszköz használatát szabályozó szerteágazó jogszabályok értelmezéséhez.
Jó munkát és biztonságos munkavégzést kívánunk minden böllér Ügyfelünknek!