A TH5 és a HALAMID istálló fertőtlenítőszereink a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által afrikai sertéspestis ellene ajánlott fertőtlenítőszer.
2017-09-18
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményben kiadta az afrikai sertéspestis ellen hatékony és engedélyezett fertőtlenítőszerek listáját. Az általunk forgalmazott folyékony TH5 fertőtlenítőszer koncentrátum, és a por alakú HALAMID fertőtlenítőszer vizsgálatokkal alátámasztottan hatékonyan alkalmazható az afrikai sertéspestis vírus ellen.
Hatóságilag ajánlott fertőtlenítőszer
Az afrikai sertéspestis megelőzése céljából csak megbízható forrásból és engedélyezett tisztító- és fertőtlenítőszereket használjunk! Az általunk forgalmazott TH5 fertőtlenítőszer a termékpiac legmagasabb glutáraldehid és kvaternerammómium hatóanyag koncentrációjának köszönhetően már rendkívül alacsony hígításban kifejti virucid, baktericid és fungicid mikrobiológiai hatékonyságát.
Előzetesen megtisztított felületeken 30 perc behatási idő és 10°C környezeti hőmérsékleten mellett már 0,25%-os hígításban virucid és baktericid hatású, 0,5%-os hígításban pedig fungicid hatású. A Theseo S.a.s. gyártó által végzett vizsgálatok alapján klasszikus sertéspestis esetén 0,5% hígítási arányban szükséges használni a TH5 fertőtlenítőszert.
Fertőtlenítési protokoll
A gyártó utasításait a felhasználásra, illetve a megfelelő koncentrációra vonatkozólag mindig tartsuk be a maximális hatásfok elérése érdekében. A fertőtlenítési és tisztítási folyamatnak mindent le kell fednie az istállóban, azaz a falak, etető- és itatóberendezések sem maradhatnak ki. Tervszerűen haladjunk bentről kifelé, illetve fentről lefelé, így elkerülhetjük, hogy ugyanazt a területet kétszer kelljen kezelnünk.
- Amit lehet azt a hagyományos módon távolítsuk el, hordjuk ki az istállóból (trágyát, almot, stb.), ürítsük ki az etető- és itatóberendezéseinket is, hogy könnyebben tisztíthatók legyenek.
- A felgyűlt, rászáradt trágya, illetve takarmányréteget bő vízzel áztassuk be, majd hagyjuk állni nagyjából fél órát. Magasnyomású mosóberendezésünkkel, vagy egy egyszerű slaggal könnyedén elérhetjük a kívánt hatást. Ezután minden nehézség nélkül eltávolíthatóvá válnak a szennyeződések és egyszerűen megtisztíthatjuk a felületeinket.
- Fontos, hogy a szerves (trágya, vér, fehérjék) és szervetlen (vízkő, rozsda) szennyeződések eltávolításához más-más kémhatású tisztítószerre van szükség, míg az előbbihez lúgos, addig az utóbbihoz savas kémhatású tisztítószer szükségeltetik. A lúgos kémhatású Cloro Foam kiválóan alkalmas a szerves szennyeződések eltávolítására.
- A fertőtlenítési folyamat elkezdése előtt végezzük el a szükséges kisebb karbantartó javításokat.
- A tisztítószeres mosás után, hagyjuk a felületeket teljesen megszáradni, majd kezdjük el a fertőtlenítési folyamatot a TH5 vagy HALAMID fertőtlenítőszer koncentrátummal.
A TH5 istálló fertőtlenítőszer permetező készülékkel, vagy habgenerátor segítségével is kijuttatható: 1%-os oldat 0,3 liter/négyzetméter mennyiségben (azaz 0,3 liter TH5 fertőtlenítőszer 30 liter vízhez adva). Ködképzővel kijuttatva az istálló légterének ismeretében 1,3 ml/köbméter mennyiségű TH5 fertőtlenítőszert használjon 60 perc behatási idővel.
Lábbeli és kerékfertőtlenítő medencékben 1%-os oldat alkalmazandó (azaz 1 liter TH5 fertőtlenítőszer 100 liter vízhez adva). A fertőtlenítő oldat szennyeződés esetén, de legalább 3 naponta cserélendő. Ha végeztünk a fertőtlenítéssel is, hagyjuk a felületeket ismét megszáradni. Ezzel készen is áll az istálló az új állomány fogadására egy tiszta és higiénikus környezetet biztosítva.
Tanácsok kisebb sertéstartók számára
Az afrikai sertéspestis megelőzése szempontjából is hasznosak a következő tanácsok a kisebb sertéstartók részére. Sertésvásárlás előtt mindig konzultáljon állatorvosával. Sertést másik állattartótól, vagy állatorvosi ellenőrzés alatt álló állatvásáron csak a megfelelő szállítási bizonylatokkal együtt vásároljon meg.
- Ne vásároljon sertéseket ismeretlen személyektől, különösen személygépkocsi utánfutókról olcsón eladásra kínált, jelöletlen állatokat.
- A megvásárolt sertéseket kb. egy hónapig különítse el saját állományától.
- Rendszeresen takarítsa és fertőtlenítse a sertések tartási helyét, az etetésre és itatásra használt eszközöket.
- Ne keressen fel olyan sertéstartó udvart, ahol az állatok megbetegedtek, még a szomszéd, vagy közeli ismerős erre irányuló kérésére sem.
- Ha Ön házisertéseket is tartó vadász, akkor kerülje el azt, hogy sertései a vaddisznók zsigereléséből/feldolgozásából származó nyesedékhez hozzájussanak. A vadászaton használt öltözékét és lábbelijét cserélje le mielőtt sertéseit itatni vagy etetni akarja.
- Amennyiben a település külterületén tart sertéseket, akkor azok vaddisznókkal való közvetlen érintkezését akadályozza meg a kerítés megerősítésével. Vaddisznók által megdézsmált takarmányt ne adjon sertéseinek, és a vaddisznók által összetúrt, azok ürülékével szennyezett szalmakazlat se használja almozásra.
- Állatai megbetegedését, vagy váratlan elhullását mindig jelentse be a településen dolgozó állatorvosnak. Elhullott sertései szakszerű ártalmatlanításának módját beszélje meg az állatorvossal.
- Az Európai uniós és ennek megfelelően a hazai jogszabályok tiltják az állati eredetű melléktermékek közé tartozó élelmiszerhulladék (közismertebb néven „konyhamoslék”) sertésekkel (más élelmiszertermelő állatokkal) való etetését, mivel ez számos fertőző betegség terjesztője lehet. Ebből a szempontból különösen veszélyesek az autópályák és az országos főutak mellett lévő kamionparkolók területéről összegyűjtött, állati eredetű élelmiszerek maradékát is tartalmazó hulladékok. A szállodákból, éttermekből, közkonyhákból származó élelmiszer-hulladék esetében is fokozott a járványügyi kockázat. Éppen ezért nem csak a jogszabályi tilalom, de saját állatállományuk védelme érdekében se etessenek élelmiszerhulladékot sertéseikkel!
- Ne adjon és ne kérjen kölcsön a sertések ápolásához, ellátásához használt eszközöket, szerszámokat.
- Kocáit csak olyan tenyészkannal fedeztesse, amelynek a fontosabb fertőző betegségektől való mentességét állatorvos igazolja. Ha kocáit mesterségesen akarja termékenyíttetni, akkor e feladatra engedéllyel rendelkező személyt (állatorvost, nyilvántartásba vett inszeminátort) kérjen meg.
Forrás: NÉBIH