Az egész világon jogosan tartanak a madárinfluenzától, így a hazai baromfitenyésztőkben is felmerülhet a kérdés: "Mit tehetek, hogy megelőzzem az állomány lebetegedését?" Az alábbiakban bővebben is foglalkozunk a madárinfluenza elleni megelőzéssel és a védekezéssel, mellyel akár az egész baromfiállomány megmenthető.
2016-11-23
A globalizációnak nem csak az előnyeit élvezhetjük napjainkban, de igen komoly veszélyforrást is rejthet, amit komolyan kell venni! Az akár emberre is veszélyes kórokozók és kártevők pusztító erővel végigsöpörhetnek nem csak Európán, de akár az egész világon is, szinte egy pár nap leforgása alatt. Hazánkra utoljára 2006-ban borult sötét fellegként a madárvész fenyegetése, de a távol-keleti országokban azóta is évről évre birokra kelnek ellene!
Ha a betegséget okozó vírus egyszer már felütötte fejét a szárnyas állományban, már nem tehetünk ellene semmit! A megfertőződött egyedek tovább terjesztik a kórt és két héten belül az egész állománnyal végez. A madárinfluenza sajnos gyógyíthatatlan, csak megelőzéssel védekezhetünk ellene. A vírusnak rengeteg törzse létezik és a mutálódás következtében minden évben újabbak jönnek létre. Ez az oka annak is, hogy szinte lehetetlen oltóanyagot készíteni ellene. Az új és gyakran erősebb vírustörzsek ellen már nem hatásos a korábbi évek oltóanyaga és ezt a szélmalomharcot már az 1950-es évek óta vívják, amikor is elsőnek sikerült izolálni a vírust.
Az emberi tényező a leggyakoribb oka a betegség terjedésének, azaz a gondatlanság. A higiéniai szabályok hiánya, illetve be nem tartása akár tragédiába is torkolhat az állatállományban! Nem csak a beteg állatok, de a másodlagos hordózók is terjeszthetik a kórt, így fokozott figyelmet kell szentelnünk az előírások betartására! A takarmány, az ivóvíz, a mindennapi használati tárgyak, a munkaruházat, a berendezési tárgyak, sőt akár a levegő keringetési rendszerek, valamint az állatok ürüléke és váladékai is terjeszthetik a vírust. A legszigorúbb előírások betartása mellett is tehetetlenek vagyunk a költöző madarak ellen, amik jelentős szerepet játszanak a betegség terjesztésében.
A madarak vonulását lehetetlen kontrollálni, így a fertőzés bárhova eljuthat.A túlzsúfolt távol-keleti telepek gyakori kiindulási pontjai egy-egy ilyen járványnak, veszélyeztetve egész Európát és hazánkat is.
A felkészültség, illetve a szabályok betartása nagyon fontos! Ezért is lehet, hogy a 2015-ben felbukkant, valószínűleg a költöző madarakkal behozott baromfiinfluenza nem okozott jelentősebb kárt, ami köszönhető az egészségügyi előírások pontos betartásának.és a hivatalos szervek akciótervének is! Természetesen mindenkinek felelősséget és szerepet kell vállalnia a megelőzésben, kezdve a legkisebb szállítóktól egészen a legnagyobb feldolgozókig.
A mindenre kiterjedő higiéniai szabályzat és annak betartása elengedhetetlen a sikeres megelőzés érdekében. A külső és belső veszélyforrások elhárítása egyformán fontos. Az egyszeri látogatókra vonatkozó előírások betartása, a telepen dolgozó munkaerő: az egyszerű munkástól egészen a vezetőkig, az épületekbe és a telephelyre való ki és belépés, személy és járműforgalom ellenőrzése, valamint az épületeken lévő nyílászárók szabályszerű használata egyformán fontos.
Az épületek tetőszerkezete és nyílászárói kifogástalan állapotban kell legyenek ahhoz, hogy kint tartsák a legfőbb veszélyforrást: a szabadon élő madarakat, vándormadarakat. A telephely épületeinek és kerítéseinek, valamint az udvarának a rendszeres ellenőrzése és karbantartása is kulcsfontosságú a megelőzésben.
A legszigorúbb előírások betartása mellett és gondos ellenőrzés után engedélyezhetjük csak a személy, illetve a gépjárműforgalmat a telepen. Biztosítanunk kell a karanténszerű, higiénikus telephelyet, ezzel is minimálisra csökkentve a fertőzésveszélyt. A fertőtlenítő, illetve tisztítószerek mindig álljanak rendelkezésre a kéz, a láb és járművek tisztán tartása céljából!
A fertőtlenítés folyamata az alapja a telephely biztonságossá tételének. Az épületeket kívül és belül is rendszeresen takarítani kell a higiénia megőrzése érdekében. A többlépcsős fertőtlenítő folyamat és a megfelelő tisztító és fertőtlenítőszerek kiválasztása egyaránt fontos, akárcsak a megfelelő mennyiség és technika alkalmazása. Az ideális tisztítószer hidegben és melegben is ugyanolyan hatásfokú és a szerves anyagok jelenléte sem befolyásolja a hatékonyságát.
Ha minden erőfeszítésünk ellenére a kór felütné a fejét a telephelyen, akkor azonnali intézkedésekre van szükség, hogy megakadályozzuk egy esetleges járványt! Ilyen például az ajtók, ablakok, utak, berendezések, stb. fertőtlenítése és nem csak a fertőzött, de a teljes állomány levágása és hermetikusan lezárt konténerekbe való gyűjtése. A tetemek elszállítását és megsemmisítését a kijelölt hatóság végzi, egy külön az erre célra kijelölt üzemben.
Bár az orvostudomány hatalmas léptekkel fejlődött a múlt század közepe óta, mind a fertőtlenítő és tisztítószerek fejlesztésében, mind a fertőző betegségek elleni harcban, de ennek ellenére is a mai napig jelentenek megbetegedéseket. Magyarországon jelenleg nem vagyunk veszélyben, köszönhetően a kidolgozott ellenőrzési és védekezési protokollnak, de közös felelősségünk és érdekünk: a megelőzés és a védekezés.