A tehén ellése elletőkészülék használatával
A 280. nap közeledtével nem csak a tehén válik izgatottá, de egyúttal mi is, hiszen az ellés napja nem kis előkészületet és fáradtságot igényel mind az állat, mind pedig a gazda részéről egyaránt. Természetesen az ellés várható dátumától való egy-két hetes eltérés még nem jelent problémát - csak izgalommal teli időszakot -, viszont a részletekre addig is érdemes figyelnünk a sikeres születés érdekében.
Amikor a tehén viselkedése eltér a megszokottól, - gyakran feláll lefekszik, többször hátra felé tekinget, megváltozik a légzése vagy étvágytalanná válik, - már érdemes előkészíteni az elléshez szükséges eszközöket és a megfelelő körülményeket. Ne halasszuk az elléshez szükséges eszközök beszerzését, amíg megjelennek a fájások és elkezdődik az ellés folyamata, mert ez az esemény teljes embert kíván még normális, probléma mentes ellésnél is.
Amikor a tehén pérája megduzzad, és a tehén felveszi az ellési pozíciót, még ekkor is órák telhetnek el, mire a következő fázishoz érkezünk. Az ellés akkor kezdődik meg igazán, amikor megjelenik a sötét lilás színű magzatburok, ami ezt követően természetes módon - szigorúan emberi beavatkozás nélkül - felreped és jelentős mennyiségű magzatvíz távozik. Ennek betakarásához és felitatásához készüljünk nagy mennyiségű, tiszta szalmával és innentől fogva ne hagyjuk magára a tehenet, ha nem feltétlen szükséges. Ettől a ponttól fokozottan ügyeljünk a tehén nyugalmára és az eltelt időre, hiszen ha a tehén elfárad - s így az ellés túl sokáig tart - a borjú bent rekedhet, elpusztulhat.
A magzatburok felszakadásával együtt megjelenik a borjú lába, ami után már mi is az állat segítségére lehetünk az ellés folyamatában. Például különösen hasznos segítséget nyújt az ellető készülék használata, melynek köszönhetően akár egyedül is megbírkózhatunk a súlyos újszülött kihúzásával.
Amint a borjú teljesen kint van, igyekezzünk mihamarabb eltávolítani a légutakból (orr és szájnyílás) a nyálkát, illetve magát az elletőkészüléket és a köteleket, hogy a borjú már önállóan is tudjon lélegezni. Légzési nehézség esetén használjunk borjú lélegeztető pumpát, amivel a légutakból könnyedén kiszívhatjuk a légzést akadályozó nyálkát, és akár meg is menthetjük a borjú életét. Ha megfelelően működnek az életfunkciók, akkor végezetül helyezzük az anyatehén fejéhez borját, hogy az a tisztogatásával, gondoskodásával segítse a mihamarabbi lábra állását.
Gratulálunk az ellés sikeres levezetéséhez!