Bendőmágnes
K2115
880 FtAlkatrészek és kiegészítők
Bendőmágnes behelyező szerszám
K2129
11 690 FtTermékleírás
Kisebb fémdarabok a szarvasmarha bendőjébe majd gyomrába jutva súlyos egészségügyi problémát okozhatnak, ami akár elhullásig vagy kényszervágáshoz is vezethet. A betegséget könnyebb megelőzni, mint gyógyítani. A bendőmágnes bendőbe történő helyezése rendkívül egyszerű, biztonságos és olcsó megoldás a legelés közben lenyelt vasdarabok által okozott károk megelőzése céljából.
Fontos, hogy nem gyógyítás, hanem megelőzés céljából érdemes fiatalon behelyezni a bendőmágnest az állat bendőjébe!
A bendőmágnes működése:
A jószágok legelés közben sajnos gyakran lenyelnek szegeket, drótdarabkákat és egyéb fémdarabokat, amik bekerülnek először a bendőbe, majd a gyomor többi részébe. A szarvasmarha gyomrának összehúzódása következtében a lenyelt idegen fém testek átfúrhatják a gyomorfalat, és akár a szívburkot is elérheti.
A káros folyamat lassú lefolyású, 3-10 hónapig is elhúzódik, először kisebb hőemelkedéssel, de később súlyos veszélyekkel is járhat. Eleinte étvágytalanságot tapasztalhatunk a jószágnál, fájni kezd az állat gyomra, és a szarvasmarha gyomrának mozgása gyengébbé válik, sőt le is állhat. A hastájéknál is fájdalmak lépnek fel, ezért a beteg szarvasmarha a hátsó lábaival megpróbálja megérinteni fájó hasát. Ha a gazda kezével alulról felfelé finoman nyomni kezdi a hasat, akkor a jószág ellenáll, látszik rajta, hogy nagy fájdalmat érez, akár össze is rogyhat. Később a fájdalmak alábbhagyhatnak, kisebb mértékben a betegek étvágya is javulhat. Ugyanakkor ez az állapot javulás csak átmeneti és hullámzani kezd: hol erősebbé, hol ismét gyengébbé válik.
Ha a lenyelt fémdarab megsérti a szívburkot, a gazda észreveheti, hogy az állat állás közben igyekszik széttartani a lábait, nehézkesen mozog, haladás közben lemarad a többi jószágtól, mivel már nem képes lépést tartani velük. Szintén megfigyelhető, hogy nehezen kezd lélegezni, a sérülés szövődményeként pedig szívburokgyulladás alakulhat ki. Szívburokgyulladás esetén a beteg állat már folyamatosan étvágytalan, fáradékony, a tejtermelése pedig az egyre kevesebb felvett táplálék miatt elmarad.
A betegséget könnyebb megelőzni, mint gyógyítani. Profilaktikai célból szarvasmarha torkába helyezhetünk egy kis méretű, speciális bendőmágnest, amelyet az állat önkéntelenül lenyel. A bendőmágnes egész életében a bendőjében marad, magához vonzza a legelés közben esetleg a bendőbe került vasdarabokat, és megakadályozza, hogy azok bekerüljenek a gyomor többi részébe. A fémdarabok ugyan a bendőben maradnak a bendőmágnesre tapadva, de ott nem okoznak károkat, a problémák csak akkor jelentkeznek, ha továbbkerülnek a gyomor többi részébe, illetve a szívburokba. Sajnos ha a baj már megtörtént, akkor gyakran már nem lehet segíteni a beteg állaton, és az állatorvosok is csak kényszervágást tudnak ajánlani a gazdának.
Technikai adatok
A bendőmágnes leírása
- mérete: 35 mm * 35 mm * 100 mm
- súlya: 0,11 kg
- kialakítása: műanyag házban lévő bendőmágnes erős mágneses tulajdonsággal
A bendőmágnes behelyező szerszám leírása
- anyaga: nemesacél
- használata: egykezes kezelés
- kialakítása: lekerekített élek
- beadó hüvely: belső átmérő 36 mm, hossz 11 cm, tartó rugókkal
- teljes hossza: kb. 53 cm
Hozzászólások
Hozzászólás írásához, kérjük jelentkezzen be.